English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

رئیس سازمان سینمایی: جشنواره بین المللی امام رضا(ع) به فرهنگ و هنر کشور جهت می دهد

رئیس سازمان سینمایی: جشنواره بین المللی امام رضا(ع) به فرهنگ و هنر کشور جهت می دهد
رییس سازمان سینمایی در کارگروه سینمایی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) گفت: این جشنواره می‌تواند به فرهنگ و هنر کشور جهت دهد. در واقع، جشنواره امام رضا (ع) محمل آشتی جامعه متدینین و هنر به معنای خاص آن است.

جلسه کارگروه سینمایی سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) با حضور «حجت الله ایوبی» رییس سازمان سینمایی، «حبیب ایل بیگی» معاون ارزشیابی و نظارت بر آثار سینمایی، «علیرضا رضاداد» مشاور ارشد رییس سازمان، «محمد رضا تابش» مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، «آرش امینی» مدیرکل بخش بین الملل سازمان، «فرید فرخنده کیش» مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در سالن کوچک سازمان سینمایی و جمعی از مدیران ستادی برگزار شد.
 ایوبی در ابتدای این مراسم گفت: جشنواره امام رضا(ع) حرکتی عمومی و گسترده و یک کار فرهنگی برجسته است. دلم می‌خواهد این جشنواره رویدادی موفق و خوب باشد. اینکه همه بخش‌های وزارت ارشاد درگیر این جشنواره هستند اتفاق خوبی است اما فراگیری نیز موجب می‌شود همه معاونت‌ها با تمرکز و همه انرژی وارد این کار نشوند.
رییس سازمان سینمایی تاکید کرد: اگر واقعا ارزیابی از دوازده دوره داشته باشیم باید به این پرسش پاسخ دهیم اگر این رویداد را در بخش سینمایی برگزار نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا مطالبه‌ای وجود دارد؟
ایوبی تصریح کرد: اگر ما اعلام کنیم مثلا جشنواره فجر برگزار نشود بلوایی برپا خواهد شد و یا دیگر جشنواره‌ها مانند سینما حقیقت نیز همین شرایط را دارند. یک راه سنجش این است که اگر این جشنواره بخش سینمایی نداشته باشد چه اتفاقی می‌افتد و آیا جامعه سینمایی در انتظار برپایی این رویداد است؟
وی با بیان اینکه من تحلیلی در این باره ندارم توضیح داد: دوست نداریم این رویداد فرمایشی باشد و همه مدیران در سفری به مشهد تنها در یک گردهمایی شرکت کنند.
رییس سازمان سینمایی اظهار کرد: تولید اثر صرف در زمینه امام رضا (ع) دشوار است؛ چنانچه فیلم‌ها و در بخش‌های مختلف با موضوع ترویج فرهنگ دینی و شیعی تولید شود شرایط بهتری در این رویداد ایجاد خواهد شد.
ایوبی ادامه داد: تلاش ما بر این است که همه آحاد جامعه جشنواره رضوی را رویداد اصلی و مهم خود ببینند. علما، مدیران، جامعه و متدینین در این رویداد حضور پیدا می‌کنند و جشنواره امام رضا (ع) محمل آشتی جامعه متدینین و هنر به معنای خاص آن است.
وی گفت: این جشنواره می‌تواند به فرهنگ و هنر کشور جهت دهد و هر سال آثاری برای این رویداد از سوی هنرمندان خلق شود.
رییس سازمان سینمایی توضیح داد: حضور داوران با کیفیت به این جشنواره کمک می‌کند و امیدوارم با هماهنگی انجمن سینمای جوان شاهد حضور داوران خوب در این رویداد باشیم.
ایوبی با بیان اینکه جوایز باید قابل اعتنا باشد توضیح داد: با توجه به هزینه‌هایی که در جشنواره امام رضا (ع) می‌کنیم جوایز این رویداد باید استاندارد و معقول باشد و روی امکانات استان‌ها و شرکت‌های خصوصی می‌توان حساب کرد.
وی یادآور شد: پرداخت هزینه ساخت فیلمنامه‌های اول و برگزیده جشنواره می‌تواند جایزه مناسبی باشد و استانداران نیز با توجه به اهمیت جشنواره رضوی پای کار باشند.
رییس سازمان سینمایی افزود: اگر فیلم مستند برگزیده‌ای داشتیم حداقل فیلم یاد شده را با هماهنگی امیرحسین علم الهدی می‌توان در بخش هنر و تجربه به نمایش رساند.


ایوبی در ادامه با شنیدن گزارش‌های ارائه شده از سوی مسوولان بخش‌های مختلف اظهار کرد: گزارش‌های ارائه شده امید بخش بود و اگر بتوانیم در قالب جشنواره رضوی فیلم‌های دینی را طراحی کنیم موفق‌تر خواهیم بود.
وی توضیح داد: این جشنواره‌ها در استان‌ها، ملی است از این رو باید به صورت ملی نیز دیده و از ظرفیت‌های موجود در این بخش استفاده شود.
رییس سازمان سینمایی تصریح کرد: انجمن سینمای جوانان در کنار دست اندرکاران این رویداد فرهنگی هنری ضامن برگزاری جشنواره است. ما با تمرکز زدایی موافقیم و شعار ما است اما تمرکز زدایی به معنای با هم کار کردن است. در بین بچه‌های انجمن سینمای جوان حس خانه وجود دارد و این دوستان پایدارند و به شما کمک می‌کنند.
ایوبی تاکید کرد: اختتامیه‌ها را با توجه به تلاشی که در طول سال انجام می‌شود با شکوه برگزار کنیم و این مهم به دیده شدن جشنواره کمک بیشتری خواهد کرد.
وی با اشاره به راه اندازی بخش سینمای بلند در جشنواره رضوی اظهار امیدواری کرد این بخش در آینده به صورت بین المللی برپا شود.
رییس سازمان سینمایی «بابک رضایی» را مسوول پیگیری امور و تصمیمات این جلسه کرد.
*تلاش برای ارتقای کیفی
سید جواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) نیز در این نشست یادآور شد: سال گذشته که خدمت دکتر ایوبی رسیدیم وی در ما ایجاد انگیزه کرد. ما یازده دوره جشنواره رضوی را یک سو ودوره دوازدهم را هم در یک سو می‌بینیم و آثار و برکات این اتفاق را دیدیم.
وی با بیان اینکه این جشنواره مورد عنایت امام رضا (ع) است اظهار کرد: حوزه‌های علمیه و آیات عظام، مردم و آحاد مختلف جامعه به واسطه نام جشنواره، نسبت به آن حساس هستند و کار کم کیفیت را در این رویداد نمی‌پسندند.
مدیرعامل بنیاد ملی امام رضا (ع) توضیح داد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بر کیفیت آثار در بخش‌های مختلف تاکید کرد از اینرو کارگروه‌هایی ایجاد شد تا نظارت همه جانبه‌ای وجود داشته باشد تا کار‌ها کیفی باشد.
جعفری ادامه داد: ما از سازمان سینمایی درخواست داریم بخش‌های زیر مجموعه سازمان همتی داشته باشند تا این رویداد در بخش‌های مختلف موفق باشند.
وی همچنین پیشنهاد کرد که مستندسازی از برگزاری جشنواره در بخش‌های مختلف به انجمن سینمای جوانان در بخش‌های مختلف واگذار شود.
*اهمیت انتخاب داوران
 «حبیب ایل بیگی» معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی نیز افزود: دوستان در استان‌ها از ظرفیت انجمن استفاده کنند. همچنین انتخاب درست داوران در این جشنواره اهمیت زیادی دارد و صرف شاخص بودن، اصلا در انتخاب آثار صحیح نیست.
معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی توضیح داد: وقتی ما فیلمی را در این رویداد انتخاب می‌کنیم یعنی اثر یاد شده امام رضایی است. سال گذشته در یکی از استان‌ها تعجب کردم که یک اثر اجتماعی که ارتباطی با مضمون امام رضا (ع) ندارد انتخاب شد و امیدوارم امسال این اتفاق رخ ندهد.
ایل بیگی اظهار امیدواری کرد: با کمک فرید فرخنده کیش داوران خوبی برای جشنواره رضوی در استان‌های مختلف انتخاب شوند.
 *جوایز قابل قبول باشد
در ادامه «علیرضا رضاداد» مشاور ارشد رییس سازمان سینمایی و دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر اظهار کرد: جوایز مستند و کوتاه جشنواره رضوی قابل قبول است و در حوزه‌های دیگر نیز به دلیل مزین شدن نام جشنواره به نام امام رضا (ع)، جوایز باید قابل توجه باشد.
وی یادآور شد: غیر از استانداری، اگر نهادهای مختلفی بتوانند متولی اهدای جوایز شوند و یا بخش‌های خصوصی قابل قبول در این راه پیش قدم باشد می‌توان اتفاقات خوبی را رقم زد.
مشاورارشد رییس سازمان سینمایی توضیح داد: در هر هیات انتخابی اگر ترکیب منتخب نمایندگان مدیران کل یا حوزه مربوطه حضور داشته باشند نگرانی‌ها رفع می‌شود. اینگونه شرایط بهتر از آن است که بخواهیم گلوگاه‌های مختلفی را برای رفع نگرانی‌ها ایجاد کنیم.
رضاداد ادامه داد: امسال با توسعه موضوعی، هیات انتخاب با محدودیت روبرو نیستند و می‌توان فیلم‌های مرتبطی را انتخاب کرد.
وی یادآور شد: انتخاب افرادی به عنوان رابط جشنواره و بخش‌های مختلف جشنواره رضوی به انتخاب فیلم‌ها تسهیل کار‌های انتخاب کمک خواهد کرد و اگر این نمایندگان به عنوان مشاور حضور داشته باشند می‌توانند به برگزاری جشنواره کمک کنند.
مشاورارشد رییس سازمان سینمایی  در ادامه با اشاره به نقش تلویزیون یادآور شد: فصل مشترک سینما و تلویزیون زیاد است اما ما در حوزه فیلم‌های کوتاه، مستند و آثار نمایشی فصل مشترک ما بیشتر است.
مشاور ارشد رییس سازمان سینمایی توضیح داد: می‌توان آثار دینی در کارهای نمایشی برجسته سازی شود و در استان‌ها نیز ظرفیت‌های بسیاری در این بخش وجود دارد. شاید موثر‌ترین بخش در تلویزیون حوزه تولیدات نمایشی است و صدا و سیما می‌تواند در این بخش متمرکز باشد.
نصرت الله مرادی مدیر توسعه مالی و اداری نیز در این نشست اظهار کرد: بنیاد ملی امام رضا (ع) خوشبختانه دارای ردیف مالی مشخصی شده اما در مجموع با صلاحدید رییس سازمان سینمایی بیشتر همراهی‌ها از طریق زیرمجموعه‌های کمک بگیر سازمان سینمایی به این رویداد انجام خواهد شد.
*سرمایه گذاری در تولید
فرید فرخنده کیش مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران نیز در این نشست یادآور شد: برای مشخص شدن اهداف جشنواره نیازمند ایجاد جریان سرمایه گذاری هستیم و امیدوارم این سرمایه گذاری‌ها در راه تولید صرف شود.
وی یادآور شد: انجمن در جمع آوری اطلاعات و لینک‌های مرتبط با سایت‌های خود جشنواره را همراهی می‌کند. توزیع مواد تبلیغی نیز از طریق دفا‌تر انجمن انجام می‌شود.
*انیمیشن و بازی‌های رایانه‌ای
حجت الاسلام «علی اصغر فضیلت» مدیرکل ارشاد استان گلستان دبیر جشنواره انیمیشن و بازی‌های رایانه‌ای جشنواره رضوی نیز با اشاره به تفاوت جشنواره امسال با ادوار گذشته گفت: شاهد برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی با فاصله زمانی مناسب، توسعه موضوعی جشنواره از رضوی به رضوی-علوی و نبوی، افزوده شدن بخش بازی‌های رایانه‌ای واضافه شدن بخش فیلمنامه در بخش پویانمایی و نمایش انیمیشن‌های برگزیده شش دوره قبل از دیگر تفاوت‌های این رویداد در دوره سیزدهم است.
*استفاده از ظرفیت انجمن سینمای جوان


 «علی غیاثی» دبیر جشنواره فیلم مستندو کوتاه رضوی و مدیرکل ارشاد استان یزد نیز اظهار کرد: سال گذشته جشنواره یزد به لحاظ کیفی رویداد مطلوبی بودو انجمن سینمای جوان به برگزاری این رویداد کمک کرد و امثال نیز از ظرفیت‌های انجمن بیشتر استفاده می‌کنیم.
وی یادآور شد: بحث مردمی کردن جشنواره و استفاده از ظرفیت‌های مردمی از موضوعات مورد پیگیری ما است. کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی را بهتر از گذشته برگزار می‌کنیم و از سینماگران اصیل یزدی در برپایی کارگاه‌ها کمک خواهیم گرفت.
مسوول بخش کوتاه و مستند رضوی ادامه داد: ارتقای سطح داوری جشنواره نیز با همراهی سازمان سینمایی دنبال می‌شود. تکمیل بانک فیلمسازان جشنواره، افزایش مبلغ جشنواره، راه اندازی پرتال جشنواره از دیگر امور اجرایی جشنواره بوده است.
غیاثی پیشنهاد داد که مجلات سینمایی تبلیغات جشنواره را در نشریات پرمخاطب سینمایی داشته باشند.
وی اظهار کرد: امیدوارم با هماهنگی سازمان سینمایی شاهد حضور چهره‌های سر‌شناسی سینمایی در اختتامیه جشنواره‌های رضوی باشیم.
رحمتی از مسوولان برگزاری رضوی مسوول بخش نماهنگ از استان لرستان نیز یادآور شد: شش دوره است که این رویداد را برگزار می‌کنیم و جشنواره رضوی در استان لرستان نهادینه شده است اما با توجه به وزن و جایگاه جشنواره، ارتباط خود را با شرکت کنندگان دوره‌های مختلف جشنواره حفظ کردیم.
*بخش سینمای بلند
 «سعید سرابی» مسئول بخش فیلم بلند و مدیرکل ارشاد استان خراسان رضوی نیز اظهار کرد: موضوع و محتوایی این بخش، دینی است و این جشنواره در بخش دیمی با نگاه کلی به ترویج سبک زندگی، درخشش ایمان، اخلاق و ایجاد فضای معنوی و فضایل اخلاقی برگزار می‌شود.
وی اظهار کرد: طراحی جشنواره‌ای با گستره ملی و در ادامه بین المللی، با نگاه رییس سازمان سینمایی شکل گرفت.
مسوول فیلم بلند جشنواره رضوی توضیح داد: طرح کلی اجرای برنامه آماده و شورای سیاستگذاریی در این بخش ایجاد و با حضور رییس سازمان سینمایی جلسات مورد نظر برگزار خواهد شد.
سرابی اظهار امیدواری کرد با معرفی یک دبیر ملی برای این بخش، برنامه ریزی‌های تکمیلی انجام شود.
وی یادآور شد: امیدواریم در دهه مبارک کرامت (آخر مرداد، اوایل شهریور ۹۴) اختتامیه این رویداد را در نخستین دوره برگزاری در شهر مشهد داشته باشیم.
*همراهی صداوسیما
مسعودی نماینده صدا و سیما نیز با اشاره به همراهی این رسانه با جشنواره رضوی در ادوار مختلف یادآور شد: صدا و سیما در بخش تیزر و فراخوان و.. همراه جشنواره بوده است و با یک برنامه ریزی مناسب، این رسانه در خدمت این رویداد خواهد بود.
وی ادامه داد: برنامه‌های شاخص ما در شبکه‌های سراسری و برون مرزی است و در این حوزه با توجه به وسعت موضوع، نیازمند کار کار‌شناسی هستیم.

۲۷ اسفند ۱۳۹۳ ۱۱:۳۰

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.