English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

گزارش نهمین جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی آذری

نهمین جشنواره بین‌المللی شعر رضوی به زبان ترکی ؛ آذری رأس ساعت 10 صبح روز دوشنبه 1393/6/10 با حضور شعرا ، علاقه‌مندان اهل بیت عصمت و طهارت ( علیهم‌السلام ) ، مسئولین و مدیران ارشد استان در سالن آمفی تئاتر نهاد کتابخانه‌های عمومی استان برگزار گردید.

        این جشنواره با هدف گرامیداشت خجسته میلاد ثامن‌الحجج امام رضا (ع) و دهه کرامت ، ترویج و فرهنگ‌سازی سیره عملی اهل بیت ( علیهم‌السلام )  و ایجاد عرصه‌ای برای جولان اندیشه‌های ناب جهت بیان حالات و احوال ائمه ( علیهم‌السلام )  نهمین دوره خود را پشت سر گذاشت.

برنامه آئین افتتاح نهمین جشنواره بین‌المللی شعر رضوی به زبان ترکی ، آذری

 

 


عنوان برنامه

زمان

سرود جمهوری اسلامی ایران

30/9 الی 35/9

تلاوت آیاتی از کلام الله مجید  و صلوات خاصه ی امام رضا (ع)

35/9 الی 45/9

پخش تیزر جشنواره

45/9الی 50/9

مجری

50/9 الی 55/9

خیر مقدم گویی ، ارائه ی گزارش از روند برگزاری جشنواره و قرائت پیام وزیر توسط حجت الاسلام کریمی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و  دبیر محترم  جشنواره

55/9 الی 10/10

پخش نماهنگ از حرم امام رضا (ع)

10/10 الی 15/10

مجری

15/10 الی 20/10

شعرخوانی استاد شاهی زاده از اردبیل *

20/10 الی 30/10

شعر خوانی نصرت عاصی آغا اوغلو از عراق*

 

30/10 الی 40/10

شعر خوانی عوض احمدی از میاندواب*

 

40/10 الی 50/10

شعرخوانی عبدالقادر عبدالجبار (آیدین کرکوکلی) از عراق*

50/10 الی 11

مجری

11 الی 10/11

رونمایی کتاب گونش ضیافتی

10/11 الی 30/11

(شروع برنامه ی شعر خوانی )

30/11

مجری

30/11 الی 35 /11

شعر خوانی جناب آقای کریم ملازاده از خوی

 

شعر خوانی سرکار خانم فریده یوسفی از چایپاره

 

شعر خوانی جناب آقای صیاد گلی پور از ارومیه*

 

شعر خوانی جناب آقای علی رضا چهاربرجی از شاهیندژ

 

شعر خوانی جناب آقای داوود بیدق داری از تهران*

 

شعر خوانی جناب آقای جمشید زرین از میاندوآب

 

شعر خوانی سرکار خانم سیده فرحناز هاشمی از تکاب

 

شعرخوانی جناب آقای حمیدرضا قهرمان زاده از ماکو

 

شعرخوانی جناب آقای محمد محبوبی از ارومیه*

 

شعرخوانی جناب آقای ابراهیم فتوت از سلماس*

 

شعرخوانی  جناب آقای علی علی کرمی از میاندوآب

 

شعرخوانی جناب آقای جواد قصابزاده از چالدران

 

شعرخوانی جناب آقای احمد خدا بخشی از شاهیندژ

 

شعرخوانی جناب آقای محمد بابا زاده از نقده

 

 

 

برنامه آئین اختتام نهمین جشنواره بین‌المللی شعر رضوی به زبان ترکی ، آذری

 

 


عنوان برنامه

زمان

سرود جمهوری اسلامی ایران

15/30 الی 15/35

تلاوت آیاتی از کلام الله مجید  و صلوات خاصه

15/35 الی 15/45

مجری

15/45الی 15/50

پخش تیزر جشنواره

15/50 الی 15/55

(شروع برنامه ی شعر خوانی )

15/55

شعرخوانی  جناب آقای حاج اسماعیل ابراهیم زاده از چایپاره*

 

شعرخوانی  جناب آقای محمد قولی میاب از تهران*

 

شعرخوانی  جناب آقای مهرعلی هادی اف از آذربایجان *

 

شعرخوانی  جناب آقای اکبر خاکپور از میاندوآب

 

شعرخوانی  جناب آقای امراه اسدی از پلدشت

 

شعرخوانی  جناب آقای یونس نصیرزاده از ارومیه

 

شعرخوانی  سرکار خانم لاله حقیقی از شاهیندژ

 

شعرخوانی  جناب آقای حاج رسول امینیان از خوی

 

شعرخوانی  سرکار خانم فاطمه شاکر از سلماس

 

شعرخوانی  جناب آقای موسی یوسفی از میاندوآب

 

شعرخوانی  جناب آقای حسن قلی پور از چایپاره

 

شعرخوانی  جناب آقای حاج میرهادی موسوی از چایپاره

 

شعرخوانی سرکار خانم حکیمه مرتضی پور از سلماس

 

(شروع برنامه ی اختتامیه )

17

مجری

17 الی17/05

سخنرانی امام جمعه ی محترم ارومیه

17/05 الی 17/20

شعرخوانی احمد محمد کرکوکلی از عراق*

17/20 الی 17/30

شعرخوانی وحید سلطانزاده چایکندی از تبریز*

17/30 الی 17/40

مجری

17/40 الی 17/45

اجرای سرود ((سلطان طوس))توسط گروه عترت النبی

17/45 الی 18

شعرخوانی ارشد محمدی از ارومیه*

18 الی 18/10

شعرخوانی عارف ساسانی از مراغه*

18/10 الی 18/20

سخنرانی مدیر کل محترم امور استان ها

18/20 الی 18/35

قرائت بیانیه توسط نماینده ی محترم هیات داوران

18/35 الی 18/45

اهداء جوایز و تجلیل از منتخبین

18/45الی 19

       

در این دوره از جشنواره باتوجه به نا آرامی‌ها و فتنه‌انگیزی‌های داخل کشور عراق استقبال شعرای این کشور برای ارسال آثار به جشنواره بسیار چشمگیر بوده‌است.

 

حجت‌الاسلام محمدباقر کریمی  در مراسم اختتامیه نهمین دوره جشنواره بین‌المللی شعر رضوی به زبان ترکی آذری فرمودند نشر و گسترش فرهنگ ناب رضوی در میان عموم افراد جامعه، از اهداف اصلی برگزاری جشنواره شعر رضوی بوده است.

        ایشان در این مراسم ضمن قدردانی از استقبال پرشور مردم از برگزاری جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی آذری، افزود سلسله جشنواره‌های رضوی از 12 سال گذشته در کشور برگزار می‌شوند و امروز  آذربایجان غربی میزبان نهمین دوره جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی آذری بوده است و البته هر سال سطح آثار ارسال شده و  همچنین میزان استقبال مردم و شاعران ترک‌زبان از این جشنواره بیش از سال‌های قبل می‌شود که می‌توان این مسئله را نقطه قوتی در مسیر دستیابی به اهداف برگزاری جشنواره دانست.

        جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی آذری تنها جشنواره‌ای است که در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود و این مسئله را می‌توان نقطه قوتی برای تبادل فرهنگی بین اقوام مختلف و کشورهای همسایه نیز دانست که270 نفر از شعرای داخلی و خارجی با ارائه آثار شعری خود در وصف امام هشتم، در این دوره از جشنواره شرکت داشته‌اند و250 نفر از این افراد، از شعرای ترک‌زبان استان‌های مختلف کشور بوده‌ و20 شاعر خارجی نیز از کشورهای عراق و جمهوری آذربایجان در این جشنواره حضور داشتند.

و با بکارگیری اساتید و شعرای مجرب و متخصص در بخش داوری، تلاش شده است تا شرط انصاف در گزینش و انتخاب آثار برگزیده رعایت شود.

        گفتنی است در طول برگزاری جشنواره هشت ساعته شعر رضویی به زبان ترکی آذری در ارومیه، 40 نفر از شاعران شرکت کننده در جشنواره اشعار خود در وصف امام رضا(ع) را در جمع حاضران قرائت کردند.

 

حجت‌الاسلام سید مهدی قریشی در آیین اختتامیه نهمین دوره جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی آذری که در سالن آمفی‌تئاتر نهاد کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی برگزار شد، اعلام فرمودند شعر وسیله‌ای ارزشمند برای بیان حقایق است و افرادی که این توانایی خود را در مسیر صحیح آن به‌کار گیرند، به طور قطع مشمول رحمت الهی قرارخواهند گرفت.

ایشان وجود مرقد مطهر امام هشتم (ع) را در ایران، نعمت و عنایت خداوند متعال به افراد این سرزمین دانست و به برکت وجود مرقد آن حضرت در کشورمان ضمن سهولت در زیارت آن حضرت برکات عدیده‌ای نیز نصیب مردمان این سرزمین شده است.

قریشی با استناد به احادیثی از ائمه معصوم علیهم‌السلام به اهمیت زیارت آن حضرت اشاره کرد و افزود هر کس امام رضا (ع) را در مشهد مقدس زیارت کند، در زمان تحویل نامه اعمال هنگام عبور از پل صراط و در زمان توزین اعمال، مشمول شفاعت آن حضرت قرار خواهد گرفت.

و به اهمیت بیان خصایص و ویژگی‌های ائمه معصومین علیهم‌السلام به زبان شعر ، ذوق و استعداد شعرا برای شعر گفتن در این زمینه‌ها ، برخاسته از عنایت الهی بوده و امری بسیار ارزشمند تلقی می‌شود.

ایشان به ذوق و استعداد ویژه شعرا در سرودن اشعار، گفت اگر فردی این استعداد را در مسیر نادرست به‌کار برد، مورد خشم الهی خواهد بود و اگر آن را در راستای تبلیغ دین و شریعت پیامبر بکار برد، مشمول نعمت الهی خواهد بود.

امام جمعه ارومیه با اشاره به اهمیت ائمه بزرگوار اسلام به شعر و شاعران، به ذکر نمونه‌هایی تاریخی در این زمینه پرداخت و تصریح کرد: این مسئله تا جایی مورد اهمیت بوده که برخی از امامان بزرگوار ما از جایگاه شعرا به عنوان افرادی مهم و شاخص در جامعه یاد کرده‌اند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان غربی ،دکترمحمد مهدی احمدی در مراسم اختتامیه نهمین دوره جشنواره بین‌المللی شعر رضوی اعلام نمودند فلسفه وجودی جشنواره‌های رضوی که در سطح ملی و بین‌المللی برگزار می‌شوند، باید ارتقای سطح آگاهی و معرفت‌افزایی عموم افراد جامعه نسبت به موضوعات و اهداف برگزاری جشنواره باشد.

این قبیل جشنواره‌ها باید زمینه لازم برای افزایش سطح معرفت و شناخت عمیق افکار عمومی جامعه نسبت به آن حضرت را فراهم کنند.

ایشان عرصه فرهنگ رادر دو بخش عنوان کردند چالش نخست مشکل فرهنگی بوده و معضل فرهنگی نیز به عنوان چالش مهم دیگر در عرصه فرهنگی مطرح می‌شودکه کمبود فضاهای فرهنگی در جامعه را از جمله مشکلات فرهنگی عنوان کرد و صرف منابع مالی برای رفع این مشکلات کافیست و تلاش چندانی در زمینه‌های دیگر مورد نیاز نیست.

و بروز ناهنجاری‌های اجتماعی، ‌رفتارهای غیر عقلایی و همچنین انحراف و فساد را از جمله معضلات فرهنگی عنوان کرد و افزود سبک نامطلوب زندگی بشری با ساخت‌ و ساز و صرف منابع مالی رفع نشده و برای اصلاح رفتارهای انسانی باید برنامه‌ریزی‌های دقیق و کارشناسانه‌ای انجام شود.

دکتر احمدی در همین راستا به الگوپذیری انسان‌ها اشاره کرد و افزودانسان فطرتاً موجودی اجتماعی است که لازمه اجتماعی بودن او الگوپذیری است.رفع معضلات فرهنگی، مستلزم ارائه الگوهایی متعالی برای بشریت است و بالاترین خروجی برگزاری جشنواره رضوی در جامعه می‌تواند معرفت‌افزایی عموم افراد جامعه نسبت به ائمه اطهار علیهم‌السلام و به ویژه امام رضا(ع) باشد تا به عنوان الگویی عملی در زندگی افراد به کار گرفته شوند.

وبا سابقه دیرین حب اهل بیت علیهم‌السلام در میان ایرانیان، به مسئله معرفت و اهمیت آن اشاره کرد و افزود: اگر محبت پشتوانه معرفت نباشد، به محض رویارویی با اولین چالش انسان از مسیر اصلی خود منحرف شده و به بیراهه کشیده می‌شود.

دکتراحمدی با اشاره به اینکه هر کس به زبانی با امامان خود ارتباط معنوی برقرار می‌کند، به اهمیت بیان این رابطه از مجرای شعر اشاره کرد و گفت: اثرگذراری زبان شعر نسبت به خطابه بیشتر است و هر جا که خطابه از انتقال پیام و اثرگذاری آن در افراد عاجز باشد، شعر بهترین وسیله برای انتقال این مفهوم خواهد بود.

 

 

 آثار رسیده به جشنواره :

 

        تعداد آثار رسیده به دبیرخانه 270 اثر بوده که از این تعداد 20 اثر خارجی و 250 اثر داخلی بوده است . آثار خارجی از کشورهای جمهوری آذربایجان و عراق و ازبکستان بوده در بخش داخلی نیز شرکت کنندگانی از استانهای اردبیل-آذربایجان شرقی-آذربایجان غربی زنجان-همدان-تهران-البرز- خراسان رضوی ارائه ی اثر نموده اند . کیفیت اشعار نیز نسبت به سالهای گذشته ارتقاء داشته است .

 

هیات داوران

        امسال نیز  سعی شده است ضمن توجه به توان علمی داوران در انتخاب گروه داوری از از استانهای هم زبان نیز کمک گرفته شود .

        عمده ترین ملاک در انتخاب داوران عادل بودن آن ها نیز بوده است و داوران انتخاب شده  عبارت بودند از :

        استاد عسگر شاهی از اردبیل

        استاد بیت الله جعفری از تهران

        استاد حمید واحدی  از استان آذربایجان غربی

        داوری بخش آثار بین المللی را استاد بهرالعلومی از ایران برعهده داشتند .

        در نهایت نیز 3 نفر بعنوان برگزیده ی داخلی و 3 نفر برگزیده ی خارجی و 5 نفر منتخب بخش  پیشکسوتان   انتخاب و معرفی شدند .

        برگزاری هردوره از جشنواره بستری فراهم  کرده است برای خلق آثار فاخری در مقام و منزلت امام هشتم که امسال نیز دبیرخانه با گرد آوری آثار برتر دو دوره ی گذشته (یعنی جشنواره های هفتم و هشتم ) کتاب گونش ضیافتی 2 را که  جلد اول آن دو سال پیش منتشر شده بود تدوین نموده است که مراسم رونمایی آن در ادامه ی برنامه برگزار و تقدیم حضور خواهد شد .

 

 تجلیل شدگان :

 

        تجلیل از شاعر تقدیر به مناسبت پنج دوره برگزیده شدن در جشنواره ی شعر رضوی (وحید طلعت-با اهدای لوح تقدیر و 300 هزار تومان جایزه ی نقدی)

        تجلیل از نخستین اثر رسیده به دبیرخانه ی نهمین جشنواره ی رضوی و دوازدهمین جشنواره ی بین المللی امام رضا (ع) رضوی (محمد محبوبی -با اهدای لوح تقدیر و 200هزار تومان جایزه ی نقدی)

        تجلیل از سرکار خانم سلیمان زاده به پاس ارسال بیشترین تعداد اثر از شهرستان ها(با اهدای لوح تقدیر و 100 هزار تومان هدیه ی نقدی)

 

منتخبین پیشکسوت:

 

عوض احمدی از میاندواب(لوح تقدیر +500 هزار تومان جایزه ی نقدی)

محمد قلی میاب از تهران(لوح تقدیر +500 هزار تومان جایزه ی نقدی)

ابراهیم فتوت از سلماس(لوح تقدیر +500 هزار تومان جایزه ی نقدی)

حاج اسماعیل ابراهیم زاده از چایپاره(لوح تقدیر +500 هزار تومان جایزه ی نقدی)

صیاد گلی پور از ارومیه(لوح تقدیر +500 هزار تومان جایزه ی نقدی)

 

برگزیدگان خارجی :

 

نفر اول در بخش خارجی:نصرت عاصی آغا اوغلو از عراق (لوح تقدیر-تندیس-1 ملیون تومان جایزه ی نقدی )

نفر دوم در بخش خارجی :(مهرعلی هادی اف-لوح تقدیر-تندیس-800   هزار تومان جایزه ی نقدی )     

نفر سوم در بخش خارجی :احمد محمد کرکوکلی (لوح تقدیر-تندیس - 700 هزارتومان جایزه ی نقدی )

نفر چهارم : عبدالقادر عبدالجبار از عراق(لوح تقدیر-تندیس- 600 هزار تومان جایزه ی نقدی

 

برگزیدگان داخلی :

 

نفر اول در بخش داخلی :وحید سلطانزاده از تبریز(لوح تقدیر-تندیس-1 ملیون تومان جایزه ی نقدی )

نفر دوم در بخش داخلی :ارشد محمدی (لوح تقدیر-تندیس-800هزار تومان جایزه ی نقدی)

نفر سوم در بخش داخلی :عارف ساسانی (لوح تقدیر-تندیس 700 هزارتومان جایزه ی نقدی )

 

جوایز داوران :

 

جناب آقای  بحرالعلومی داور بخش خارجی و مجری: لوح تقدیر+تندیس+1000000تومان هدیه ی نقدی

جناب آقای جعفری داور بخش داخلی : لوح تقدیر+تندیس+600000تومان هدیه ی نقدی

جناب آقای واحدی داور بخش داخلی: لوح تقدیر+تندیس+600000تومان هدیه ی نقدی

جناب آقای شاهی زاده داور بخش داخلی: لوح تقدیر+تندیس+6000000تومان هدیه ی نقدی

 

 

 

 

 

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.