English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

گزارش هشتمین جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی آذری

هشتمین جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان  ترکی - آذری  مورخ 22-23/6/92 در محل سالن اجتماعات نهاد کتابخانه های عمومی استان

 

همزمان با گرامیداشت میلاد مسعود فاضل آل محمد امام رضا (ع)و دهه مبارک کرامت ، به منظور شناساندن چهره واقعی اهل بیت و ترویج سیره رضوی هشتمین جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان  ترکی - آذری  با حضور شاعران آذری زبان سراسر کشور و کشورهای ، عراق، جمهوری آذربایجان و ازبکستان ، مدیران ارشد استانی ، مسئولین شهرستانهای تابعه و اصحاب فرهنگ وهنر در سالن اجتماعات نهاد کتابخانه های عمومی استان 22 شهریور ماه افتتاح گردید.

تعداد آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره شعر رضوی  371 اثر بوده که از این تعداد 21 اثر خارجی و 350 اثر داخلی بوده است . آثار خارجی از کشورهای جمهوری آذربایجان –و عراق و ازبکستان بوده ، در بخش داخلی نیز شرکت کنندگانی از استانهای اردبیل-آذربایجان شرقی-آذربایجان غربی – زنجان-همدان-تهران-البرز-اصفهان و قزوین-کرمانشاه- خراسان رضوی ارائه ی اثر نموده اند .

 

لازم به ذکر است دبیرخانه ی جشنواره امسال با استقبال پر شور شعرای جوان مواجه بوده است به طوری که علی رغم پایان مهلت ارسال آثار در اواخر مرداد ماه بدلیل کثرت علاقمندان مهلت ارسال آثار تا پنجم شهریور ماه نیز تمدید شد.

 

همچنین شایان توجه است در این دوره ،جشنواره با گسترش دایره ی مخاطبین مواجه بوده و تعداد آثار رسیده از کشورهای همزبان و همسایه افزایش چشمگیری داشته است که این نکته نشانگر جایگاهی است که جشنواره شعر رضوی در میان شعرای مسلمان و آذری زبان  سایر کشورها به دست آورده است .

 

امسال از نظر کمیت  با رشد 20 در صدی مواجه بوده ایم  و کیفیت اشعار نیز نسبت به سالهای گذشته ارتقاء داشته است  

نکات مرتبط با داوری آثار :

 

داوران منتخب عبارتند از :

استاد عسگر شاهی از اردبیل

استاد بیت الله جعفری از تهران

و استاد سعید سلیمانپور از استان آذربایجان غربی

داوری بخش آثار بین المللی را اساتید بزرگواری چون عارف بزونالی از نخجوان و استاد بحرالعلومی از ایران برعهده خواهند داشت .

در نهایت نیز 5 نفر بعنوان برگزیده ی داخلی و 5 نفر نیز برگزیده ی خارجی انتخاب و معرفی شدند .

 

مراسم افتتاحیه جشنواره رأس ساعت 10 صبح مورخ 22/6/92 پس ازپخش سرود جمهوری اسلامی ایران  و قرائت کلام الله مجید و ذکر صلوات خاص امام  رضا (ع) در میان استقبال پرشور اصحاب فرهنگ و هنر آغاز شد.

سپس حجت الاسلام و المسلمین محمد باقر کریمی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی ضمن خیر مقدم به حضار و میهمانان خارجی و داخلی جشنواره و قدردانی از حمایتهای دبیر محترم جشنواره بین المللی امام رضا (ع) گزارشی از روند برگزاری هشتمین جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان ترکی آذری به جمع حاضر ارائه کردند.

ایشان ضمن اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره اظهار داشت: امروز هر بحثی در حوزه شعر آذری در کشور اتفاق می افتد، همه انظار عمومی متوجه آذربایجان غربی می شود.

دبیر هشتمین جشنواره بین المللی شعر رضوی آذری دررابطه با مبحث فرهنگ سازی دینی و اسلامی اذعان داشت : برگزاری جشنواره شعر رضوی فضای جامعه را معنوی نموده و توجه بسیاری را به خود جلب می نماید چه بسا که به چالش کشیدن افرادی که بنا به مشغله های خود از فضای معنوی کمی دور بودند با برگزاری این جشنواره و فضای معنوی که جامعه به خود می گیرد شاید فرصتی برای فکر به امام هشتم و مباحث معنوی جامعه پیدا کنند.

این مقام مسئول ادامه داد : این جشنواره چندین سال متوالی است که در ارومیه برگزار می شود. و تا جایی پیش رفته که عده ای در کشور های مختلف ، ارومیه و آذربایجان غربی را با جشنواره شعر آذری رضوی می شناسند و این خود نشانه پیشرفت استان است و به برکت جشنواره شعر رضوی است که هنرمندان جایگاه خود را به نحو احسن پیدا کرده اند.

 

مدیر کل فرهنگ وارشاداسلامی آذربایجان غربی با بیان اینکه اشاعه فرهنگی جشنواره در جامعه نمود عینی پیدا می کند گفت: به یمن وجودی جشنواره شعر رضوی در  ارومیه فرهنگ عمومی نمود عینی در سطح جامعه پیدا می کندچه بسا که همزمان با این جشنواره شاهد حضور خادمین حرم مطهر رضوی در ارومیه بوده و یا درزمان برگزاری این جشنواره شاهد جشنواره نامها و نشانه های رضوی کانون پرورش فکری باشیم .

 

حجت الاسلام محمد باقر کریمی ادامه داد : ارومیه در تقاطع فرهنگی کشور قرار داردو همسایگی این شهر با چندین کشور خارجی این بستر را فراهم آورده تا این شهر دروازه تبادل فرهنگ جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورهای جهان باشد.

 

دبیر هشتمین جشنواره بین المللی شعر آذری  رضوی ضمن اشاره به نوعی وفاق بین شاعران اهل بیت (ع) در این جشنواره گفت: جشنواره شعر آذری رضوی نوعی وحدت بین مسلمانان و شاعران اهل بیت (ع) بوجود می آوردکه این نشان دهنده عظمت نام مطهر ثامن الحجج ، امام رضا (ع) می باشد.

 

وی انتقال ارزشهای مذهبی و آئینی به نسل های جوان ، شناسایی استعدادهای برتر در زمینه شعر آیینی خلق آثار فاخر ادبی در سیره ثامن الائمه و ترویج و اشاعه فرهنگ ناب رضوی در استان و کشورهای آذری زبان از اهداف برگزاری این جشنواره عنوان کرد.

 

مدیر کل فرهنگ وارشاداسلامی آذربایجان غربی به ظرفیت بالای ادبی و شعری استان اشاره کرد و افزود: توانایی شعر و ادبیات به نحو چشمگیری در استان پیشرفت نموده که اکنون شاهد حضور هر چه گرمتر مردم در این جشنواره هستیم.

 

هشتمین جشنواره شعر رضوی ترکی آذری 23 شهریور 92 با قرائت شعر شاعران ایرانی وخارجی و سخنرانی مدیر کل تبلیغات اسلامی شآذربایجان غربی با صدور بیانیه هیأت داوران به کار خود پایان داد.

در پایان این جشنواره با رأی هیأت داوران ، در بخش برگزیدگان خارجی ، حاج سلطان علیزاده ، مهرعلی عاصم ، حسن میرآت ، و علی اکبر ناصر از جمهوری آذربایجان و وهاب احمد علی از عراق و در بخش داخلی نیز لیلا صبوحی خامنه از مشهد ، مهدی میرزا رسول زاده از اردبیل ، داود بیدق داری از کرج ، وحید طلعت از ارومیه و عارف ساسانی از مراغه مورد تجلیل قرار گرفتند.

 

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.